X

Un Vārds tapa filma 2024

Tēmas: unvārdstapafilma, kino
Nosūtīt epastā

No 2024.gada 1. līdz 6. aprīlim kinoteātrī “K.Suns” (Elizabetes iela 83/85) notiks 24. kinoforums “Un Vārds tapa filma...”.
Šogad foruma programmā plānots izrādīt astoņas filmas. Trīs filmas būs pašmāju kino profesionāļu pēdējo gadu veikums, bet piecas programmā iekļautās filmas ir ieguvušas starptautiskās ekumēniskās žūrijas balvas dažādos starptautiskos kino festivālos.

Skatītājiem būs iespēja redzēt divas kino klasikas pērles - 1969.gadā uzņemto ungāru režisora Pītera Bačo satīrisko komēdiju “Liecinieks” (A tanú) un 1988.gadā uzņemto itāļu režisora Ermanno Olmi filmu “Leģenda par svēto dzērāju”(La leggenda del santo bevitore).
Trīs filmas būs no pēdējo gadu ekumēniskās žūrijas novērtēto filmu klāsta: filma “Timbuktu” (Timbuktu) ir režisora Abderrahmana Sisako 2014. gadā uzņemtā filma, “Kapernauma” (Capernaum) ir režisores Nadīnes Labaki 2018. gadā radītā filma, bet “Brokeris” (Broker) ir 2022.gada filma, kuras režisors un scenārija autors ir japāņu kinorežisors Hirokazu Kore-eda.
No pašmāju filmām skatītāji varēs redzēt kinorežisores Elzas Gaujas jaunāko veikumu – 2024.gada filmu “Pastkarte no Romas”, kā arī divas dokumentālās filmas – režisores Elitas Kļaviņas filmu “Ilģuciema māsas” (2022) un Uģa Bērziņa filmu “Kalps” (2018).
Kinoforumu “Un Vārds tapa filma...” organizē nodibinājums “Stunda” sadarbībā ar kinokritiķi un starptautiskās ekumēniskās žūrijas locekli Anitu Uzulnieci. Kinoforumu atbalsta Itālijas vēstniecība Latvijā.
Visi kinoseansi ir bezmaksas. Ieeja par ziedojumiem.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Pirmdiena, 01.04.2024

16:00

PASTAKARTE NO ROMAS  

(2024, Latvija)

Režisore Elza GAUJA

Filma “Pastkarte no Romas” ir divu pastnieku - Ernesta un Alvīnes – aizkustinošs mīlestības stāsts ar Jāni Jarānu un Indru Burkovsku galvenajās lomās. Lai laimētu ceļojumu uz Romu, viņi ķeras pie viltīgas shēmas ar loterijas kuponiem, taču viņu ieceri aizēno Alvīnes strauji progresējošā Alcheimera slimība.

Filma 2024.gadā saņēma Nacionālo kinobalvu Lielais Kristaps kā gada labākā pilnmetrāžas spēlfilma.

Kinožurnāliste Kristīne Matīsa kādā recenzijā par filmu saka: “Viena no spēcīgākajām pēcsajūtām, ko atstāj filma ir – runājiet! Izrunājiet ar saviem mīļajiem visu, kas vien ir svarīgs un nesvarīgs, runājiet visu laiku, jo vienā brīdī patiešām jau var būt par vēlu!”

 

Pirmdiena 01.04.2024

19:00

LIECINIEKS (A tanú)

(1969, Ungārija)

režisors Pīters BAČO (Péter BACSÓ)

Filma “A tanú” ir satīriska komēdija, kas stāsta par Rakoši ēras (1948-1953) laiku Ungārijā. Donavas dambja uzraugs Džozefs Pelikāns ar savu lielo ģimeni dzīvo ļoti pieticīgi. Nejauši satiktais malu mednieks izrādās sens paziņa un draugs Zoltāns Daniels. 1944. gadā viņi abi cīnījās pret fašistisko varu, un Pelikāns bija viņu slēpis savā pagrabā, tieši tur, kur tagad noglabāta nelegāli nokautās cūkas gaļa. Valsts drošības dienests atklāj slēptuvi, un Pelikāns nonāk neizskaidrojamu notikumu virpulī... Režisors Pīters Bačo filmā nežēlīgi izgaismo uzvedību, ko tā laika Ungārijas komunisti bija pārņēmuši no nacistiem. Filmas aktualitāte diemžēl nav zudusi daudzu šodienas pasaules notikumu kontekstā.

Šī filma, kas savulaik tika aizliegta uz vairāk nekā desmit gadiem, ir kļuvusi par vienu no Ungārijas kulta filmām, tā guvusi lielu kritiķu atzinību. 1981. gadā filma demonstrēta Kannu kinofestivālā un izpelnījusies Ekumēniskās žūrijas atzinību, bet 2019. gadā tika rādīta programmā “Kannu klasika”. 2018. gadā filmu demonstrēja arī Tallinas kinofestivālā “Blacknights”.

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Otrdiena, 02.04.2024

18:00

BROKERIS (Broker)

(2022, Dienvidkoreja)

Režisors Hirokazu KORE-EDA

 

Kādā lietainā naktī pie baznīcas ierīkotajā glābējsilītē tiek ielikts zīdainis. Divi puiši savtīgos nolūkos slepeni paņem zīdaini. Nākošajā dienā jaunā māte atgriežas un grib savu bērnu atgūt. Bērna meklēšanā tiek iesaistīta policija. Lai arī brokeru apgalvojumam, ka viņi bērnam gribējuši atrast piemērotus vecākus, ir grūti noticēt, jaunā māmiņa tomēr pievienojas abiem darboņiem, un dīvainā trijotne ar bērnu turpina piemērotus darījuma partnerus. Pārbraucienu laikā viņu aizkustinošajās sarunās atklājas katra ievainojumi un grēki, līdz tas izvēršas tādā kā apskaidrošanas un piedošanas akcijā.

Ekumēniskās žūrijas balva Kannās 2022.gadā, bet galvenās lomas atveidotāju Song Kang-ho festivāla žūrija atzina par labāko aktieri.

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Trešdiena, 03.04.2024

18:00

IĻĢUCIEMA MĀSAS 

(2022, Latvija)

Režisore Elita KĻAVIŅA

Viņas vieno atmiņas par ģimenē piedzīvotu vardarbību un līdzcilvēku vienaldzību, vainas apziņa un atrašanās vieta – Iļģuciema sieviešu cietums. Cietuma programmas “Mirjama” ietvaros ieslodzītās studē Bībeli, mācās dziedāt, gleznot, adīt, skatīties filmas un spēlēt teātri. Kino režisores un aktrises Elitas Kļaviņas vadībā viņas piedalās Antona Čehova lugas „Trīs māsas” iestudējumā kopā ar profesionāliem Jaunā Rīgas teātra aktieriem. Olga, Maša un Irina uzticas režisorei kā izrādes veidotājai un arī kā sava veida biktsmātei, atklājot savus ieslodzījuma iemeslus. Arī viņas, līdzīgi kā Čehova lugas varones, ilgojas pēc labākas dzīves.

Laura Stašāne kādā filmas recenzijā raksta: “Iļģuciema māsas ir rāms un iejūtīgs sievietes skatījums uz sievietēm bezizejas situācijā un uz baisu, neatbildamu jautājumu par vardarbības nezūdamību un slogu. Esmu pateicīga režisorei, ka viņa šo tēmu skata bez šoka un drāmas, kā to nereti mēdz darīt mediji, ka neurķējas stāstos, lai tiktu līdz galam, un respektē mirkli, kad sievietes apklust un saka: “Viss, es tālāk neko nestāstīšu”.”

Trešdiena, 03.04.2004

20:00

LEĢENDA PAR SVĒTO DZĒRĀJU (La legnde del santo bevitore)

(1988, Itālija) 

režisors Ermano OLMI

Parīze. Sēnas krastmala. Kāds svešnieks nejauši satiktam bezpajumtniekam iedod 200 frankus ar nosacījumu, lai tad, kad viņš varēs, viņš tos atdod Svētās Terēzes baznīcā. Tā sākas viņa tour de force. Lai arī mākslā, īpaši kino, alkoholisms bieži tiek attēlots kā ticības pārbaudījums, Olmi šo neredzamo saiti starp reliģisko un sociālo izdevies parādīt emocionāli atturīgā veidā. Parīzes skati, krāsas un noskaņas, muzikālais ietvars (Igora Stravinska komponētās klarnetes skaņas), attēla kontrasti un aktiera Rutgara Hauera tēlojums ir pārliecinošs un ļauj sajust baznīcas un sabiedrības līdzpastāvēšanu reālistiski taustāmi un ticami. Filmas scenārija pamatā ir austriešu rakstnieka Jozefa Rota novele "Leģenda par svēto dzērāju" (Die Legende vom heiligen Trinker).

Venēcijas filmu festivalā galvenā balva ”Zelta lauva” un OCIC (Starptautiskā katoļu kino un audiovizuālā organizācija) balva 1988.gadā.  

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Ceturtdiena, 04.04.2024

18:00

KAPERNAUMA (Capernaum)

(2018, Libāna)

Reržisore Nadini LABAKI

Kad divpadsmitgadīgajam Zainam (Zain Al Rafeen) jāstājas tiesas priekšā par kāda vīrieša noduršanu, viņš apsūdz savus vecākus par to, ka tie laiduši viņu pasaulē. Skaudrais stāsts pakāpeniski atklāj notikumu cēloņskarības un eksistences smagumu mūsdienu Beirutā. Laikā, kad pasaulē dominē savtīgums, mazajā cilvēkbērnā mītošā līdzjūtība, pašaizliedzība, atbildība sajūta, ir satriecoša. Dokumentāla vide, personiskajā un līdzcilvēku pieredzē balstītie stāsti un mazo tēlotāju apbrīnojamais dabiskums padara filmu gan par smagu apsūdzību, gan aizkustinošu empātijas skolu. Režisore filmā uzskatāmi atklāj virkni mūsdienu pasaules problēmu un to iemieso arī filmas nosaukums, kas tulkojumā nozīmē – "haoss".

Kapernauma ir pilsēta, kur Jēzus veica daudzus brīnumus, bet tās iedzīvotāji noliedza Jēzu un atsacījās viņam ticēt. Mateja evaņģēlijā stāv rakstīts: “Tad Viņš iesāka norāt tās pilsētas, kur Viņa brīnumi visvairāk bija notikuši, ka tās no grēkiem neatgriezās.. “Un tu, Kapernauma, vai tu nebiji līdz debesīm paaugstināta? Tu līdz ellei tiksi nogāzta; jo, ja Sodomā tādi brīnumi būtu notikuši, kas notika tevī, tad tā stāvētu vēl šodien. Bet Es jums saku: Sodomas zemei būs vieglāk tiesas dienā nekā tev.””

Filma ieguvusi Ekumēniskās žūrijas balva Kannu kinofestivālā 2018.gadā.

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Piektdiena, 05.04 2024

18:00

TIMBUKTU (Timbuktu)

(2014, Francija, Mauritānija)

Režisors Abderrahmane SOISSAKO

Filmas darbība norisinās leģendārajā Timbuktu pilsētā, kur daudzveidīgās un senās tradīcijas mīda fanātiski džihādisti. Drāma risinās ap govs nāvi, kas mīļi nodēvēta par “GPS” - atbilstošs simbols valstij, kas ir apmaldījusies. Timbuktu vairs nav noslēpumaina un leģendām apvīta maģiska vieta, bet gan skarba, drūma, nepielūdzama fanātisma un baiļu vieta, jo tuvējā pilsētā visu nosaka un kontrolē džihādisti. Viņi aizliedz klausīties mūziku un spēlēt futbolu, aukstainīgi ar akmeņiem nomētā laulības pārkāpējus. Sieviešu apspiešana un kontrole tiek parādīta kā šīs jaunās kārtības galvenā sastāvdaļa. Pilsētā valdošā neiecietība tiek kritizēta ar atturīgu humoru, prasmīgi parādot katras personas cilvēcību.

Filma ieguvusi Ekumēniskās žūrijas balva Kannu kinofestivālā 2014.gadā. Filma 2014.gadā nominēta Amerikas Kinoakadēmijas balvai kategorijā "Labākā filma svešvalodā".

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sestdiena, 06.04.2024

15:00

KALPS

(2018, Latvija)

Režisors Uģis BĒRZIŅŠ

 

Režisora un operatora Uģa Bērziņa biogrāfiskā filma "Kalps" tapusi vairāku gadu garumā un pirmo reizi skatītājiem izrādīta 2018.gadā. Pats režisors stāsta: “Par tādu cilvēku, kāds ir arhibīskaps Jānis Vanags, nevar izmācīties – tas ir dots no augšas, no Dieva. Redzēju, kā Dieva sapnis, tas, kādu Dievs grib viņu redzēt, ir piepildījies, lai kurp viņš ietu. Jo tas ir bijis viņa Ceļš.”


 

 

 

 

Vairāk tēmas

Visa mājaslapā atrodamā informācija ir rupīgi sadalīta pa tēmām, lai Tev būtu vieglāk atrast tieši to, par ko visvairāk interesējies!